چرا ادرار گرم است؟نگه داشتن ادرار چه ضرری برای بدن دارد؟

اشتراک گذاری:

ادرار راهی است که بدن شما آب ، نمک و سایر ترکیبات اضافی را از بدن شما خارج می کند. کلیه ها مسئول تنظیم تعادل مایعات و الکترولیت ها در بدن هستند.

هنگامی که مایعات و ترکیبات اضافی را حس می کنند ، آنها را آزاد می کنند. تا آن زمان ، ادرار در مثانه فرد ذخیره می شود. این باعث می شود که ادرار همان درجه حرارت بدن باشد.

 

علائم ادرار گرم

 

ادرار به طور معمول با دمای بدن فرد برابر است. به طور متوسط ​​، این 98.6 درجه فارنهایت (37 درجه سانتیگراد) است. 

برخی افراد دارای تغییرات دمای معمولی هستند که ممکن است کمی گرمتر یا کمی سردتر از این باشند. ادرار معمولاً دمای بدن خود را در حدود چهار دقیقه در خارج از بدن حفظ می کند.

اگر تا به حال آزمایش ادرار کرده اید ، ممکن است متوجه شده باشید که ادرار شما در فنجان نمونه احساس گرما می کند. دلیل این است که ادرار شما همان درجه حرارت بدن داخلی شما است. از آنجا که دمای بدن خارجی شما اغلب سرد است ، به دلیل هوای بیرون هوا احساس گرما خواهد کرد.

اکثر افرادی که احساس گرما موقع ادرار کردن را دارند به علائم دیگر هم باید توجه کنند. آنها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • تورم در اندام تناسلی یا مجرای ادراری
 • ترشح از واژن یا اندام تناسلی مردانه
 • تب
 • بوی متفاوت ادرار
 • ادرار تیره
 • ادرار کدر
 • افزایش احساس نیاز به دستشویی
 • مشکل در ادرار کردن
 • تهوع و استفراغ
 • درد در کمر و شکم

 

هنگامی که ادرار شما گرمتر از حد نرمال است

 

از آنجا که ادرار همان درجه حرارت بدن خود بدن است ، ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که ادرار گرمتر از حد نرمال باشد. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که تب داشته باشید یا تمرین را تمام کرده باشید.

به طور معمول ، بدن حدود یک ساعت طول می کشد تا پس از تمرین به دمای معمولی خود برگردد.

یک زن باردار همچنین ممکن است ادرار داشته باشد که گرمتر از حد طبیعی باشد. این امر به این دلیل است که دمای بدن یک زن به طور طبیعی در دوران بارداری به دلیل متابولیسم سریعتر از حد طبیعی افزایش می یابد.

 

چه موقع برای ادرار گرم به پزشک مراجعه کنید

 

وقتی تنها علامتی که دارید داغی ادرار است و علامت دیگری نباشد اغلب بی خطر است و می‌توان برای مراجعه به پزشک کمی صبر کرد. اگر هر کدام از علائم زیر را داشتید فورا به پزشک مراجعه کنید:

 • تب بالا
 • درد کمر چون که می‌تواند نشانه عفونت کلیه باشد
 • استفراغ کنترل نشده

در صورت د اشتن علائم زیر طی یکی دو روز به پزشک مراجعه کنید:

ادرار به طور طبیعی داغ است اما پس از خروج از بدن به سرعت خنک می‌شود.

اکثر علل داغی ادرار به سادگی درمان می‌شود و علائم معمولا طی چند روز بهتر می‌شوند. البته درمان عفونت پروستات مشکل است و کیست بینانبینی یک سندرم دردناک مزمن است.

برای درمان اختلالات ادراری بهتر است به یک پزشک متخصص ارولوژی مراجعه کنید تا شدت علائم را کاهش داده و در مورد درمان مناسب تصمیم بگیرد.

در اکثر موارد مشکل خاصی نیست. وقتی ادرار به هنگام خروج داغ یا دردناک باشد بهتر است که به پزشک مراجعه کنید.

اکثر مشکلات ادراری شایع و درمان آنها آسان است بنابراین لازم نیست اضطراب داشته باشید یا خجالت بکشید. در بسیاری از موارد، تشخیص تنها نیازمند یک نمونه ادرار و سابقه پزشکی است.

 

راه های جلوگیری از سوزش ادرار

 

افزایش مصرف مایعات

حداقل روزی یک و نیم لیتر آب ( 6 لیوان) در بعضی از بیماران مصرف بعضی از غذاها منجر به ایجاد علائم سیستیت می‌شود مانند: گوجه فرنگی،‌ شیرین‌کننده‌های مصنوعی، مرکبات،‌ شکلات، کافئین و الکل … که البته از نظر علمی کاملاً اثبات نشده است.

مصرف رژیم غذایی ساده بدون ادویه

در بعضی از بیماران مؤثر است. استعمال دخانیات در بعضی از بیماران باعث تشدید علائم می‌شود. ورزش و آموزش نگهداری ادرار (تمرین مثانه) از جمله کارهایی هستند که در پیشگیری از بروز علائم سیستیت کمک کننده‌اند. 

  

 نگه داشتن ادرار چه ضرری برای بدن دارد؟

نگه داشتن ادرار برای مدت زیاد، و خارج کردن خیلی سریع آن، یا ادرار کردن بدون حمایت فیزیکی مناسب ممکن است با گذشت زمان موجب تضعیف یا ازکار افتادن آن تسمه ماهیچه‌ای شود. این مسئله می‌تواند به کف لگن بیش‌فعال، مثانه دردناک، تکرر، یا بی‌اختیاری ادرار منجر شود. پس برای سالم ماندن در دراز مدت، عادت خوبی نیست که ادرار خود را نگه دارید. اما در کوتاه مدت، حداقل، بدن و مغزتان هوای شما را دارند، تا بتوانید به راحتی آن لحظه شیرین رهایی را انتخاب کنید.
 

سخن آخر

 دلایل بروز سوزش ادرار و ادراری که بیش از حد نرمال گرم است،به سادگی درمان می شوند

و علائم آن، معمولا طی چند روز بهبود می یابند.با این حال، پروستاتیت، روند درمانی سختی دارد وسیستیت بینابینی نیز یک سندرم درد مزمن است.

ویزیت توسط یک پزشک متخصص در درمان اختلالات ادراری، به منظور کاستن از شدت علائم و تصمیم در مورد چگونگی درمان مناسب ، از اهمیت بالایی برخوردار است.

زمانیکه احساس می کنید ادرار گرم است و یا دفع آن همراه با سوزش می باشد، وقت آن است تا با یک دکتر ملاقات داشته باشید. اکثر مشکلات مربوط به ادرار، شایع می باشند و به راحتی درمان می شوند، بنابراین نیازی نیست تا مضطرب شده و از چیزی خجالت بکشید. در بسیاری از موارد، تنها با یک نمونه ادرار و تاریخچه پزشکی، مشکل تشخیص داده می شود.


دسته بندی: پزشکی و سلامت

1398/08/10

نویسنده :


نظرات کاربران

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به 118 مشاغل می‌باشد.©