علائم سنگ کلیه-چگونه تشخیص بدهیم سنگ کلیه داریم؟

اشتراک گذاری:

کلیه ها دو عضو لوبیا به شکل تقریباً 10 سانتی متر (4 اینچ) هستند.
 
آنها به سمت قسمت پشت شکم در دو طرف ستون فقرات قرار دارند.
 
کلیه ها مواد زاید را از خون خارج می کنند. سپس خون تمیز دوباره به بدن منتقل می شود و پس از شستشو ، مواد زائد از بدن خارج می شود.
 
سنگهای کلیه (لیتیاز کلیوی ، نفرولیتیتازیس) رسوباتی سخت از مواد معدنی و نمکی هستند که در کلیه های شما تشکیل می شود.
 
سنگ کلیه دلایل زیادی دارد و می تواند بر هر بخشی از دستگاه ادراری شما - از کلیه ها تا مثانه شما - تأثیر بگذارد. غالباً ، هنگامی که ادرار غلیظ می شود ، سنگ تشکیل می شود و باعث می شود مواد معدنی تبلور شوند و به هم بچسبند.
 
عبور از سنگ کلیه می تواند بسیار دردناک باشد ، اما اگر بموقع تشخیص داده شوند ، این سنگ ها هیچ آسیبی به دائمی نمی رسانند. 
بسته به وضعیت شما ، ممکن است به چیزی بیش از مصرف داروهای ضد درد و نوشیدن آب زیادی برای عبور از یک سنگ کلیه نیاز داشته باشید. 
در موارد دیگر - به عنوان مثال ، اگر سنگ ها در مجاری ادراری قرار بگیرند ، با عفونت ادراری همراه هستند یا عوارض ایجاد می کنند - ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد
 
 

علائم سنگ کلیه

 
 
سنگ کلیه ممکن است باعث ایجاد علائم نشود تا زمانی که درون کلیه شما حرکت کند یا وارد مجرای ادرار شما شود - لوله اتصال دهنده کلیه و مثانه. در آن مرحله ، ممکن است این علائم را تجربه کنید:
 
 • درد شدید در پهلو و پشت ، زیر دنده ها
 • دردی که به قسمت تحتانی شکم و کشاله ران تابیده می شود
 • دردی که به امواج وارد می شود و شدت آن در نوسان است
 • درد هنگام ادرار
 • ادرار صورتی ، قرمز یا قهوه ای
 • ادرار ابری یا ناخوشایند است
 • تهوع و استفراغ
 • نیاز مداوم به ادرار کردن
 • ادرار بیشتر از حد معمول
 • در صورت وجود عفونت تب و لرز وجود دارد
 • ادرار کردن مقادیر اندک
 
 
 
 
 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

 
در صورت بروز علائم و نشانه هایی که نگران کننده شما هستند با پزشک خود ملاقات کنید.
 
 • درد آنقدر شدید است که نمی توانید ساکت باشید
 • درد همراه با حالت تهوع و استفراغ
 • درد همراه با تب و لرز
 • خون در ادرار شما
 • مشکل در عبور ادرار

علت سنگ کلیه

 
 • رژیم غذایی سرشار از اگزالات و فاقد مواد مغذی؛
 • مصرف مکمل‌های کلسیم مصنوعی که بعضی اوقات نمی‌توانند به‌خوبی جذب شوند؛
 • کم‌آبی بدن؛
 • عوامل ژنتیکی. اگر کسی در خانواده‌تان مشکل سنگ کلیه داشته باشد، احتمال اینکه شما هم دچار سنگ کلیه شوید، افزایش می‌یابد؛
 • عدم تعادل pH بدن. به این معنا که بدن‌تان بیش از حد اسیدی شود؛
 • عدم تعادل الکترولیت‌ها؛
 • چاقی؛
 • برخی از داروها؛
 • کمبود مواد معدنی و مواد مغذی؛
 • عفونت‌ها؛
 • بی‌تحرکی؛
 • اختلالات تیروئید. این اختلالات می‌توانند موجب شوند تیروئید مقدار زیادی هورمون پاراتیروئید تولید کند. نتیجه‌ی آن افزایش سطح کلسیم است.
 
 
 
 
 
 

 انواع سنگ کلیه را بدانید

 
سنگ های کلسیم :
 
 اکثر سنگ های کلیه سنگ های کلسیم هستند که معمولا به شکل اگزالات کلسیم هستند. Oxalat یک ماده طبیعی است که در غذا یافت می شود و روزانه توسط کبد شما ساخته می شود. بعضی از میوه ها و سبزیجات و همچنین آجیل و شکلات دارای محتوای اگزالات بالا هستند.
 
عوامل تغذیه ای، دوزهای بالا ویتامین D، جراحی بایوال روده و چندین بیماری متابولیکی باعث افزایش غلظت کلسیم یا اگزالات در ادرار می شوند.
 
سنگ های کلسیم نیز ممکن است به شکل فسفات کلسیم رخ دهند. این نوع سنگ در شرایط متابولیک، مانند اسیدوز لوله ای کلیوی رایج است. همچنین ممکن است همراه با سردردهای میگرنی خاص یا مصرف برخی داروهای تشنج مانند توپیرامات (Topamax) باشد.
 
سنگ های Struvite : 
 
سنگ های Struvite برای عفونت مجاری ادراری تشکیل می شود. این سنگ ها می توانند به سرعت رشد کنند و کاملا بزرگ شوند، گاهی اوقات با نشانه های کم و یا هشدار کمی همراه است.
 
سنگ اسید اوریک :
 
 سنگ های اسید اوریک می توانند در افرادی ایجاد شوند که مایعات کافی نداشته باشند یا مایع بسیار زیاد را از دست بدهند، افرادی که رژیم غذایی با پروتئین بالا دارند و کسانی که نقرس دارند. همچنین برخی از عوامل ژنتیکی ممکن است خطر ابتلا به سنگ های اسید اوریک را افزایش دهند.
 
 
 
 
 

چگونه سنگ کلیه را  تشخیص بدهیم؟

 
 
بهترین راه تشخیص سنگ کلیه و تعیین روش درمان، تصویربردای از کلیه ها با سونوگرافی می باشد.
 
 

14 روش خانگی برای درمان سنگ کلیه 

 
 
 
 
 

۱- نوشیدن 8 لیوان آب

 
نوشیدن آب یکی از ساده ترین راه ها برای جلوگیری و درمان سنگ کلیه است. اکثر مقامات بهداشتی آمریکا توصیه می کنند نوشیدن ۸ لیوان آب در روز را فراموش نکنید. همچنین نوشیدن ۱۲ لیوان آب در روز ممکن است به بهبود دفع سنگ یا کاهش رسوب آن ها در کلیه کمک کند.
 
 
 
 
 
 

۲- آب لیمو و دفه سنگ کلیه

 
لیمو حاوی سیتراتمی باشد که به تجزیه رسوبات کلسیم در کلیه کمک می کند و رشد آنها را هم کند می کند. نوشیدن دو بار در روز آبلیمو به مقدار هر وعده ۵ اونس (یک بار صبح و یک بار چند ساعت قبل از شام). در واقع زمانی باید مصرف شود که معده خالی باشد و اولین چیزی که به آن وارد می شود، آب لیمو باشد. انجام این کار ممکن است خطر سنگ کلیه را کاهش دهد. دقت داشته باشید که از آب لیموی تازه برای این کار استفاده کنید و به هیچ عنوان از آب لیموهای تجاری استفاده نکنید.
 
 
 
 
 

۳- ریحان و دفع سنگ کلیه

 
ریحان حاوی ترکیبات شناخته شده ای برای کمک به تثبیت سطح اسید اوریک می باشد که سنگ کلیه را تشکیل می دهد. همچنین ریحان حاوی استیک اسید، ماده شیمیایی شناخته شده برای کمک به تحلیل سنگ است می باشد. خوردن یک قاشق چای خوری عصاره ریحان یا آب خالص آن در روز ممکن است به جلوگیری و درمان سنگ کلیه کمک کند.
 
 
سرکه-سیب
 
 

۴- سرکه سیب و دفع سنگ کلیه

 
سرکه سیب حاوی اسید سیتریک است که می تواند به حل شدن کلسیم کمک کند. دو قاشق غذا خوری سیب سرکه سیب را با ۸ اونس آب مخلوط کنید و بخورید. انجام این کار ممکن است علائم سنگ کلیه را کاهش دهد و از پیشرفت آن جلوگیری کند. این مخلوط را می توانید چندین بار در روز مصرف کنید و در قبل از غذا موثر تر است.
 
 
علف - گندم
 
 

۵- آب علف گندم و دفع سنگ کلیه

 
علف گندم حاوی ترکیباتی است که باعث افزایش تولید ادرار می شوند و به سنگ ها اجازه می دهند راحت تر دفع شده و خطر تشکیل آنها را کاهش دهند. همچنین حاوی چندین نوع آنتی اکسیدان است که به دستگاه ادراری برای دفع مواد معدنی و نمک کمک می کنند. برای دریافت بهترین نتیجه، عصاره یا آب علف گندم را ۲ تا ۸ اونس در روز مصرف کنید.
 
 
 
آب - کرفس
 
 

۶- آب کرفس یا دانه آن برای دفع سنگ کلیه

 
کرفس حاوی آنتی اکسیدان ها و ترکیبات شناخته شده برای افزایش تولید ادرار است. اضافه کردن دانه های کرفس به وعده های غذایی به طور منظم می تواند به کاهش احتمال ابتلا به سنگ کلیه کمک کند. مصرف یک یا دو ساقه کرفس نیز می تواند موثرباشد. آب کرفس باید به صورت روزانه مصرف شود تا سنگ کلیه را درمان کند.
 
 
 
انگور _ خرس
 
 

۷- انگور خرس و دفع سنگ کلیه

 
خواص ضد عفونی کننده و حلال انگور خرس ممکن است به پاک کردن دستگاه ادراری و بهبود محل عبور سنگ کلیه کمک کند. برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف سه مرتبه ۵۰۰ میلی گرمی انگور خرس خشک شده در روز ممکن است برای افرادی که دارای سنگ کلیه هستند سودمند باشد.
 
 
 
لوبیا
 
 

۸-  لوبیا قرمز و دفع سنگ کلیه

 
 
لوبیا قرمز حاوی مقدار زیادی منیزیم است که ازجمله ترکیباتی می باشد که به کاهش سنگ کلیه و علائم آن کمک می کند. یک راه برای به دست آوردن مزایای لوبیا قرمز این است که آنها را از غلافشان خارج کنید و سپس به مدت  ۵-۶ ساعت به آرامی بجوشانید. این داروی طبیعی را می توانید چندین بار در طول روز مصرف کنید.
 
 
 
روغن - زیتون
 
 

۹- درمان خانگی سنگ کلیه با روغن زیتون کاملا طبیعی

 
روغن زیتون طبیعی یک روغن بسیار مفید می باشد که می تواند عبور سنگ کلیه از دستگاه ادراری را آسان کند. با معده خالی، صبح ها و عصرها ۵ اونس روغن زیتون بخورید.
 
 
خارخاسک
 
 

۱۰- نوشیدنی خارخسک و دفع کلیه

  
نوشیدنی های ساخته شده از خارخسک ممکن است به کاهش میزان فسفات در ادرار کمک کند و تشکیل سنگ ها مشکل تر کند. همچنین این گیاه شامل ترکیبات شناخته شده برای افزایش تولید ادرار و کمک به حل مواد معدنی می باشد. تمام اجزای این گیاه و میوه های آن را می توان به صورت خام مصرف کرد. البته خارخسک به صورت قرص و انواع مختلف دیگر در دسترس است.
 
 
 
انار
 
 

۱۱- خوردن انار و دفع سنگ کلیه

 
به نظر می رسد خواص رطوبتی و آنتی اکسیدانی انار باعث کاهش شانس ابتلا به سنگ کلیه و بهبود عبور آنها از دستگاه ادراری می شود. همچنین آب انار حاوی ترکیباتی است که اسیدیته ادرار را کاهش می دهد و کار را برای تشکیل سنگ سخت می کند.
 
 
چای - قاصدک
 
 

۱۲- چای قاصدک و دفع سنگ کلیه

 
قاصدک ها حاوی ترکیباتی هستند که باعث افزایش کارایی صفرا و ادرار می شوند مواد زائد بدن را دفع می کنند. مصرف روزانه یک قرص یا کپسول ۵۰۰ میلی گرمی عصاره قاصدک ممکن است به کاهش علائم سنگ کلیه یا جلوگیری از تشکیل آنها کمک کند. همچنین به شکل چای یا آب، مصرف ۳ تا ۴ فنجان در روز توصیه می شود.
 
 
کاهش - وزن
 
 

۱۳-  کاهش وزن چه تاثیری در دفع سنگ کلیه دارد؟

 
مثل همیشه، کاهش وزن و لاغری هم یکی دیگر از راه های سالم ماندن می باشد. وزن متناسب همراه با رژیم غذایی سالم که حاوی مواد مغذی و فیبر باشد، برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه و درمان آن ضروری است. مصرف کربنات، کافئین و نوشیدنی های الکلی می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد. همچنین غذاهایی که حاوی قادیر زیادی قند، نمک و چربی هستند، سنگ کلیه را تشدید می کنند.
 
 
گیاه - دم اسب
 
 

۱۴-  آب گیاه سرده و دفع سنگ کلیه

 
گیاه سرده یا دم اسب برای افزایش جریان ادرار برای کمک به تخریب سنگ کلیه استفاده می شود و می تواند تورم و التهاب را تسکین دهد. همچنین دارای خواص ضد باکتری و آنتی اکسیدانی است که به دفع ادرار کمک می کند. البته دقت داشته باشید که نباید بیش از شش هفته به صورت مداوم از آن استفاده کنید زیرا خطر تشنج، کاهش سطح ویتامین B و کاهش پتاسیم را به همراه دارد. اگر از لیتیوم، دیورتیک ها یا داروهای قلب مانند دیگوکسین مصرف می کنید، نباید از این گیاه استفاده کنید. همچنین برای کودکان و زنان باردار یا شیرده توصیه نمی شود. گیاه سرده حاوی نیکوتین است و افرادی که در حال ترک سیگار هستند نباید از آن استفاده کنند.


دسته بندی: پزشکی و سلامت

1398/08/10

نویسنده :


نظرات کاربران

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به 118 مشاغل می‌باشد.©