آسم چیست - انواع آن و نحوه تشخیص آسم را بدانید

اشتراک گذاری:

آسم یک بیماری مزمن راه های هوایی است که هوا را به داخل و از ریه ها منتقل می کند. هیچ درمانی کامل در دسترس نیست ، اما روش های مدیریتی می تواند به فرد مبتلا به آسم کمک کند تا زندگی کامل و فعال داشته باشد.

در فرد مبتلا به آسم ، دیواره های داخلی مجاری هوایی که به لوله‌های برونشی معروف هستند ، متورم یا ملتهب می شوند. این تورم یا التهاب باعث می شود که مجاری هوایی بسیار تحریک شود و حساسیت آنها به یک واکنش آلرژیک را افزایش می دهد.

در یک واکنش آلرژیک ، مجاری هوایی متورم می شود و ماهیچه های موجود در مجاری هوایی سفت می شوند و حرکت هوا و ریه ها را برای هوا مشکل می کند.

در این مقاله ، ما مروری بر این وضعیت پیچیده تنفسی و همچنین بررسی انواع و دلایل مختلف و چگونگی تشخیص پزشک بیماری می توانیم ارائه دهیم.

 

تعریف آسم

 

آسم چیست؟

 
آسم یک بیماری مزمن تنفسی است که اغلب منجر به حملات شدید علائم می شود.

آسم یک بیماری غیر قابل تحمل در مجاری هوایی است. این بیماری باعث ایجاد التهاب و باریک شدن در داخل ریه می شود و تأمین هوا را محدود می کند.

علائم آسم غالباً در حملات دوره ای یا قسمت های تنگی در سینه ، خس خس سینه ، نفس نفس و سرفه وجود دارد.

در حین پیشرفت آسم ، مجاری هوایی متورم شده و نسبت به بعضی از موادی که فرد ممکن است استنشاق کند ، بسیار حساس می شود.

هنگامی که این افزایش حساسیت باعث واکنش می شود ، عضلات کنترل کننده راه های هوایی سفت می شوند. با انجام این کار ، آنها ممکن است مجاری هوایی را حتی بیشتر محدود کرده و باعث تولید بیش از حد مخاط شوند.

 

حملات آسم

 

مجموعه حوادث التهابی در دستگاه تنفسی می تواند منجر به علائم شدید حمله آسم شود.

حملات آسم هنگامی اتفاق می افتد که علائم در اوج خود قرار دارند. آنها ممکن است ناگهان شروع شوند و از خفیف تا شدید متغیر باشند.

در برخی از حملات آسم ، تورم در مجاری هوایی می تواند به طور کامل مانع از رسیدن اکسیژن به ریه ها شود ، همچنین باعث می شود که ورود آن به جریان خون و مسافرت به اندام های حیاتی متوقف شود.

این نوع حمله آسم می تواند کشنده باشد و نیاز به بستری شدن فوری دارد.

در شروع حمله آسم ، مجاری هوایی اجازه می دهد تا هوا به اندازه کافی وارد ریه ها شود ، اما اجازه نمی دهد دی اکسید کربن از ریه ها با سرعت کافی خارج شود. دی اکسید کربن در صورت خارج شدن گاز سمی است و حمله طولانی مدت آسم ممکن است منجر به ایجاد گاز در ریه ها شود.

این ممکن است بیشتر میزان اکسیژن وارد جریان خون را کاهش دهد.

افرادی که علائم واضح آسم دارند باید به پزشک مراجعه کنند. آنها روشهای درمانی و مشاوره در مورد روشهای مدیریت و همچنین شناسایی محرکهای احتمالی علائم آسم و نحوه جلوگیری از آنها را ارائه می دهند. پزشک همچنین داروهایی را برای کمک به کاهش دفعات حملات آسم تجویز می کند.

کنترل موثر آسم تأثیر این بیماری را در زندگی روزمره کاهش می دهد.

 

انواع آسم

 

از آنجا که عوامل مختلفی برای ایجاد آسم جمع می شوند ، انواع مختلفی از این بیماری وجود دارد که براساس سن و شدت آن از هم جدا می شوند.

 

آسم در کودکی

آسم کودکی

 

کودکان به احتمال زیاد به نوعی متناوب آسم مبتلا هستند که در حملات شدید ایجاد می شود. برخی از کودکان ممکن است علائم روزانه را تجربه کنند ، اما ویژگی مشترک کودکان مبتلا به آسم ، افزایش حساسیت به موادی است که باعث ایجاد حساسیت می شوند.

دود دخانیات برای کودکان مبتلا به آسم مشکلات جدی ایجاد می کند. 

آسم خفیف ممکن است بدون درمان در دوران کودکی برطرف شود. با این حال ، هنوز این خطر وجود دارد که ممکن است این بیماری بعداً بازگردد ، به خصوص اگر علائم متوسط ​​یا شدید باشد.

آسم از بزرگسالان

آسم در بزرگسالان اغلب پایدار است و به مدیریت روزانه شعله ور شدن و جلوگیری از علائم نیاز دارد. آسم در هر سنی ممکن است شروع شود.

آلرژی منجر به حداقل 30 درصد از افراد مبتلا به آسم در بزرگسالان می شود. چاقی یک عامل خطر جدی برای آسم در بزرگسالان است و زنان احتمالاً بعد از سن 20 سالگی به این بیماری مبتلا می شوند.

آسم شغلی

این نوعی آسم است که به عنوان نتیجه مستقیم یک شغل یا حرفه رخ می دهد.

علائم بعد از حضور در یک محل کار خاص آشکار می شود. صنایعی که ارتباط مستقیمی با آسم شغلی دارند شامل پخت ، کار آزمایشگاهی یا ساخت می باشد.

در این نوع ، محیط کار منجر به بازگشت آسم در کودکی یا شروع بیماری آسم در بزرگسالان می شود.

علائم دیگر ممکن است شامل آبریزش بینی و چشم قرمز باشد.

 

کنترل آسم

 

مشکل در کنترل و آسم شدید

این انواع شامل علائم آسم مداوم ، ناتوان کننده و مشکلات تنفسی است. حدود 12 درصد از مبتلایان به آسم مبتلا به آسم دشوار و قابل کنترل هستند.

با استفاده از داروهای صحیح و جلوگیری از تحریک مؤثر ، افراد در این گروه می توانند علائم آسم را تحت کنترل خود بازگردانند.

تقریباً 5 درصد از مبتلایان به آسم بعد از استفاده از داروهای استاندارد آسم بهبودی نمی بینند. این افراد آسم شدید دارند و بسته به علت ، انواع مختلفی از آسم شدید وجود دارد.

داروهای جدیدتری برای رفع اشکال مختلف آسم شدید مانند آسم ائوزینوفیلیک که به هیچگونه واکنش آلرژیک پیوند ندارد ، در دسترس هستند.

آسم فصلی

این نوع در پاسخ به آلرژن هایی که فقط در مواقع مشخصی از سال در محیط اطراف خود وجود دارند ، مانند هوای سرد در زمستان یا گرده ها در فصل تب یونجه رخ می دهد .

 

آلرژی و آسم

آلرژی

یک ارتباط قاطع بین آلرژی و آسم وجود دارد.

یک مطالعه سال 2013 در سالانه آسم ، آلرژی و ایمونولوژی نشان می دهد کهبیش از 65 درصد منبع قابل اعتماددر بزرگسالان مبتلا به آسم بالای 55 سال نیز آلرژی دارند و این رقم در بزرگسالان بین 20 تا 40 سال به 75 درصد نزدیک است.

منابع متداول آلرژن های داخل بدن شامل پروتئین های حیوانی است ، بیشتر از گربه و سگ ، کنه های گرد و غبار ، سوسکها و قارچ ها.

استعمال دخانیات

تحقیقات باعث شده است که دود دخانیات با افزایش خطر ابتلا به آسم ، خس خس سینه ، عفونت های تنفسی و مرگ ناشی از آسم مرتبط باشد. بعلاوه فرزندان والدینی که سیگار می کشند خطر ابتلا به آسم را بیشتر دارند.

سیگار کشیدن با افزودن سرفه و نفس کشیدن به علائم آن و همچنین افزایش خطر عفونت از تولید بیش از حد مخاط ، اثرات آسم در مجاری هوایی را بدتر می کند.

فاکتورهای محیطی

آلودگی هوا در داخل و خارج از خانه می تواند بر رشد و ایجاد آسم تأثیر بگذارد.

واکنش های آلرژیک و علائم آسم غالباً به دلیل آلودگی هوا در محیط داخلی از قالب یا دودهای مضر ناشی از پاک کننده های خانگی و رنگ ها بروز می کند.

هر چیزی از گرده گرفته تا آلودگی می تواند حمله آسم را ایجاد کرده و مجاری هوایی را ملتهب کند.

سایر محرکهای آسم در خانه و محیط شامل موارد زیر است:

 • آلودگی
 • دی اکسید گوگرد
 • اکسید نیتروژن
 • ازن
 • درجه حرارت سرد
 • رطوبت زیاد

آلودگی هوای شدید باعث ایجاد  آسم و بستری در بیمارستان می شود.

شرایط smoggy ماده مخرب موسوم به ازن را آزاد می کند و باعث سرفه ، تنگی نفس و حتی درد قفسه سینه می شود. همین شرایط دی اکسید گوگرد را ساطع می کند ، که با محدود کردن راه های هوایی نیز منجر به حملات آسم می شود.

تغییرات آب و هوا همچنین ممکن است حملات را تحریک کند. هوای سرد می تواند منجر به احتقان راه های هوایی ، انسداد مجاری هوایی ، ترشحات اضافی مخاط و همچنین کاهش توانایی در پاکسازی آن مخاط شود.

رطوبت همچنین ممکن است منجر به مشکلات تنفسی برای جمعیت در برخی مناطق شود.

 

بارداری و آسم

بارداری

اگر زنی در حین بارداری سیگار کشیدن تنباکو یا زیرشاخه های غیرقانونی می کند ، ممکن است کودکی متولد نشده در رحم رشد کند ، عوارض حین زایمان را تجربه کند و وزن کم داشته باشد.

این نوزادان ممکن است بیشتر مستعد مشکلات پزشکی از جمله آسم باشند.

فشار

افرادی که استرس دارند ، میزان آسم بیشتر دارند. افزایش رفتارهای مرتبط با آسم در زمان استرس زا ، مانند سیگار کشیدن ، ممکن است این افزایش نرخ ها را توضیح دهد.

واکنش های عاطفی ، از جمله خنده و اندوه ، ممکن است حملات آسم را برانگیزد.

ژنتیک

والدین می توانند آسم را به فرزند خود منتقل کنند. اگر یکی از والدین مبتلا به آسم باشد ، 25 درصد احتمال دارد که کودک به آسم مبتلا شود. داشتن دو والد مبتلا به آسم خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

بسیاری از ژن ها در انتقال آسم نقش دارند. این ژن ها برای فعال شدن با محیط می توانند در تعامل باشند ، اگرچه تأیید این یافته ها ممکن است نیاز به تحقیقات بیشتر داشته باشد.

آتوپی

آتوپی یک کلاس عمومی از حساسیت آلرژیک است که منجر به واکنش های آلرژیک در قسمت های مختلف بدن می شود که با آلرژن در تماس نیستند. مثالها شامل اگزما ، تب یونجه و بیماری چشمی به نام ملتحمه آلرژیک است .

در حین آتوپی ، بدن در پاسخ به آلرژنهای رایج ، آنتی بادی های ایمونوگلوبین (IgE) بیش از حد معمول تولید می کند.

شایع ترین نوع آسم ، آسم آتوپیک است و آتوپی در رشد آن نقش اساسی دارد. آلرژن های محیطی منجر به تولید بیش از حد آنتی بادی های IgE شده و باعث واکنش های آسم می شوند.

چرخه قاعدگی

یک نوع آسم ، که به عنوان آسم محیطی (PMA) شناخته می شود ، منجر به علائم حاد در دوران قاعدگی و حساسیت خاصی به آسپیرین می شود .

هورمونهای جنسی که در دوران قاعدگی گردش می شوند ، مانند هورمون لوتئین کننده (LH) و هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) ، بر فعالیت ایمنی تأثیر می گذارند. این افزایش عملکرد ایمنی می تواندباعث ایجاد حساسیت در مجاری هوایی شود

 

تشخیص آسم

تشخیص آسم

سه مؤلفه اصلی شامل یک تشخیص دقیق آسم است: تاریخچه پزشکی ، مشاهدات در طول معاینه فیزیکی و نتایج حاصل از آزمایش تنفس.

پزشک مراقبت های اولیه این آزمایشات را انجام داده و سطح آسم را در افرادی که علائم بیماری را نشان می دهند ، و همچنین نوع آن را مشخص می کند ، به عنوان خفیف ، متناوب ، متوسط ​​یا شدید مشخص می کند.

شرح مفصل خانوادگی آسم و آلرژی می تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دقیقی انجام دهد. سابقه شخصی در زمینه آلرژی نیز حائز اهمیت است ، زیرا بسیاری از مکانیسم ها با آسم مشترک هستند و خطر را افزایش می دهند.

برای کمک به راهنمایی در مورد درمان ، از جمله اطلاعات مربوط به هر گونه تحریک کننده احتمالی در محل کار ، یادداشت های مربوط به علل احتمالی آسم را در نظر بگیرید.

حتماً هرگونه وضعیت سلامتی را که می تواند در مدیریت آسم تداخل داشته باشد ، شناسایی کنید ، مانند:

 • آبریزش بینی
 • عفونت های سینوسی
 • رفلکس اسید
 • استرس روانی
 •  خواب

كودكان كوچك كه قبل از 5 سال علائم آسم را نشان مي دهند ، دريافت تشخيص واضح تر مشكل تر هستند. پزشکان ممکن است علائم آسم را با سایر شرایط کودکی اشتباه بگیرند.

اگر کودکان در اوایل زندگی قسمتهای خس خس را در طول سرماخوردگی یا عفونتهای تنفسی تجربه کنند ، احتمالاً بعد از 6 سالگی به آسم مبتلا می شوند.

 


دسته بندی: پزشکی و سلامت

1398/08/21

نویسنده :


نظرات کاربران

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به 118 مشاغل می‌باشد.©