سرطان دهانه‌ی رحم-برای پیشگیری سرطان دهانه رحم چه کنیم؟

اشتراک گذاری:

 

دهانه رحم ناحیه بدن یک زن بین واژن و رحم اوست. هنگامی که سلول های دهانه رحم غیر طبیعی می شوند و به سرعت تکثیر می شوند ، سرطان دهانه رحم می تواند ایجاد شود. در صورت عدم شناسایی یا بدون درمان سرطان دهانه رحم می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

یک نوع خاص از ویروس به نام ویروس پاپیلوما انسانی (HPV) تقریباً همه موارد سرطان دهانه رحم را ایجاد می کند. پزشک شما می تواند این ویروس و سلولهای سرطانی را غربالگری کند ، و می تواند روش هایی را پیشنهاد کند که می تواند از بروز سرطان جلوگیری کند.

علائم سرطان دهانه رحم چیست؟

سرطان دهانه رحم معمولاً تا زمانی که در مراحل پیشرفته باشد ، علائم ایجاد نمی کند. همچنین ، ممکن است خانم ها فکر کنند که این علائم مربوط به چیز دیگری است ، از جمله چرخه قاعدگی ، عفونت مخمر یا عفونت ادراری .

نمونه هایی از علائم مرتبط با سرطان دهانه رحم عبارتند از:

 • خونریزی غیر طبیعی ، مانند خونریزی بین دوره های قاعدگی ، بعد از رابطه جنسی ، بعد از معاینه لگن یا بعد از یائسگی
 • تخلیه که غیر معمول در مقدار، رنگ ، قوام، و یا بو است
 • ادرار زیاد
 • درد لگن
 • ادرار دردناک

به گزارش ملی ، همه زنان باید غربالگری منظم سرطان دهانه رحم را انجام دهند همچنین ، اگر این علائم را تجربه کردید ، درمورد غربالگری سرطان دهانه رحم با پزشک خود صحبت کنید.

 

سرطان دهانه رحم

 

علل کمتر شایعه سرطان دهانه رحم

 

درباره ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV بدانید

HPVمهم‌ترین ریسک فاکتور سرطان دهانه رحم، عفونت  است. HPV شایع بوده و خیلی از افراد وقتی فعالیت جنسی دارند، در معرض ابتلا به HPV هستند که البته خیلی از آن‌ها بدون هیچ دردسری این ویروس را دفع می‌کنند. بیش از ۱۰۰ نوع متفاوت HPV وجود دارد که همه‌ی آن‌ها منجر به سرطان نمی‌شوند. انواعی از HPV که بیشترین ارتباط را با سرطان دهانه رحم دارند، HPV۱۶ و HPV۱۸ هستند.

 درباره ویروس هرپس بدانید

خانم هایی که هرپس تناسلی دارند، بیشتر مستعد ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند.

سن در سرطان دهانه رحم

زنان جوان‌تر از ۲۰ سال به ندرت دچار سرطان دهانه رحم می‌شوند، اما احتمال سرطان دهانه رحم در اواخر نوجوانی و دهه سی زندگی بالاتر می‌رود. زنانی که این گروه سنی را رد کرده‌اند در همین احتمال باقی می‌مانند و باید به طور مرتب از جهت سرطان دهانه رحم چکاپ شوند که شامل پاپ اسمیر و تست HPV می‌شود.

پارتنر‌های جنسی متعدد

هر چه تعداد پارتنر‌های جنسی بیشتر باشد، احتمال ابتلا به HPV نیز بیشتر خواهد بود.

فعالیت جنسی در سنین پایین

فعالیت جنسی در سنین پایین، احتمال ابتلا به HPV را افزایش می‌دهد.

سایر عفونت‌هایی که از راه‌های جنسی منتقل می‌شوند (STI)

عفونت‌هایی مانند کلامیدیا، گونورهیا (سوزاک)، سیفیلیس و HIV/ایدز، ریسک HPV را افزایش می‌دهند.

پایین بودن سیستم ایمنی بدن

اگر سیستم ایمنی‌تان توسط سایر بیماری‌ها ضعیف شده باشد و HPV داشته باشید، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم خواهید بود.

 

سیگار کشیدن در سرطان دهانه رحم 

سیگار کشیدن با سرطان دهانه رحم اسکواموس سل مرتبط است.

 

سرطان دهانه رحم

چرا به سرطان دهانه رحم مبتلا می شویم؟

HPV باعث اکثر سرطانهای دهانه رحم می شود. برخی از سویه های ویروس باعث می شوند سلولهای طبیعی دهانه رحم غیر طبیعی شوند. در طی سالها یا حتی دهه ها ، این سلول ها می توانند سرطانی شوند.

زنانی که مادرانشان در حین بارداری در معرض داروی بنام دی اتیل استیل بیسترول (DES) قرار داشتند نیز در معرض خطر سرطان دهانه رحم هستند. این دارو نوعی استروژن است که پزشکان تصور می کنند می توانند از سقط جنین جلوگیری کنند .

با این وجود ، DES با ایجاد سلولهای غیر طبیعی در دهانه رحم و مهبل ارتباط دارد. این داروها از دهه 1970 در ایالات متحده خارج شده است. شما می توانید با مادر خود صحبت کنید تا مشخص شود که آیا او ممکن است این دارو را مصرف کرده باشد. آزمایشی برای تعیین اینکه آیا شما در معرض DES هستید در دسترس نیست.

 

انواع سرطان دهانه رحم را بدانید

سرطان دهانه رحم به دو نوع اصلی تقسیم می‌شود: اسکواموس سل کارسینوما (سلول‌های سنگفرشی) و آدنوکارسینوما که هر دو نوع با ظاهر شدن سلول‌ها زیر میکروسکوپ قابل تشخیص‌اند.

اسکواموس سل کارسینوما

این نوع سرطان دهانه رحم در سلول‌های نازک و پهنی شروع می‌شود که بخش خارجی سرویکس را می‌پوشانند. این نوع سرطان دهانه رحم، عامل حدودا ۸۰ درصد از سرطان‌های دهانه رحم است.

آدنوکارسینوما

این نوع سرطان در سلول‌های غده‌ای ایجاد می‌شود که در بخش درونی سرویکس قرار دارند و بعد از واژن هستند. این نوع سرطان دهانه رحم تقریبا ۲۰ درصد از سرطان‌های دهانه رحم را شامل می‌شود.

گاهی هر دو نوع سلول در سرطان دهانه رحم وجود دارند. سایر انواع سرطان می‌توانند در سرویکس یا دهانه رحم شروع شوند، اما بسیار نادرند. مثلا سرطان دهانه رحم متاستازیک در سرویکس شروع شده و به سایر قسمت‌های بدن منتشر می‌شود.

 

درمان سرطانه رحم

درمان سرطان دهانه رحم به چه عواملی بستگی دارد؟

درمان سرطان دهانه رحم بستگی به چند عامل دارد از جمله نوع و استیج سرطان، عوارض جانبی احتمالی و وضعیت عمومی بیمار.

زنانی که دچار سرطان دهانه رحم می‌شوند نگران این هستند که درمان این بیماری چه تاثیری بر عملکرد جنسی و توانایی‌شان در بارداری خواهد گذاشت که البته شما باید این موارد و نگرانی‌ها را پیش از شروع درمان با پزشک و تیم درمانی‌تان درمیان بگذارید. گزینه‌هایی درمانی برای سرطان دهانه رحم شامل عمل جراحی، شیمی درمانی، رادیوتراپی، ایمیونوتراپی می‌شود.

برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم چه کنیم؟

سرطان دهانه رحم اغلب با چکاپ‌های منظم جهت پیدا کردن هر گونه تغییر پیش سرطانی و درمان آن‌ها و ضمنا دریافت واکسن HPV قابل پیشگیری است.

چند نکته جهت کمک به پیشگیری از سرطان دهانه رحم:

 • زود شروع نکردن رابطه جنسی (تا بعد از سنین نوجوانی)
 • عدم تعدد پارتنر‌های جنسی
 • ایمن کردن رابطه جنسی با استفاده از کاندوم
 • عدم برقراری رابطه جنسی با کسی که پارتنر‌های جنسی متعددی دارد
 • عدم برقراری رابطه جنسی با فردی که مبتلا به زگیل‌های تناسلی است یا علائم دیگری دارد
 • ترک سیگار


دسته بندی: پزشکی و سلامت

1398/09/08

نویسنده :


نظرات کاربران

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به 118 مشاغل می‌باشد.©