افراد از روغن درخت چای به صورت موضعی برای درمان طیف وسیعی از شرایط پوستی همچون اگزما استفاده می کنند.
روغن درخت چای در درمان اگزما نسبت به بهبود های موضعی اکسید روی یا ایکتامول موثرتر است.محققان درباره بسیاری از خواص بهبود دهنده پوست کاملاً اطلاعات زیادی دارند.

از دیگر مزایای احتمالی روغن درخت چای برای اگزما می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. کاهش التهاب :روغن درخت چای حاوی ترکیب terpinen-4-ol است. این ترکیب خواص ضد التهابی دارد ، که می تواند به کاهش برخی از قرمزی ، سوزش و تورم مرتبط با اگزما کمک کند.
2. ترمیم زخم های حاصل از اگزما : روغن درخت چای باعث کاهش زمان بهبودی برای مبتلایان به زخم های آلوده به استافیلوکوکوس اورئوس می شود . بنابراین لازم است تحقیقات بیشتری برای آزمایش توانایی های بهبود زخم روغن درخت چای انجام شود.
3. کاهش واکنشهای آلرژیک : مطالعه نشان داد که استفاده از روغن درخت چای با دوز بالا به کاهش واکنش های حساسیت پوستی به نیکل در افراد مبتلا به حساسیت نیکل کمک کرده است.
اگزما گاهی اوقات توسط آلرژن های پوستی و تحریک کننده ها ، مانند نیکل ، تحریک شده یا بدتر می شود.با این حال ، برنامه های حاوی دوزهای کمتری از روغن درخت چای نتایج مشابهی به همراه نداشت.استفاده از روغن درخت چای با دوز بالا ممکن است عوارض جانبی ناخواسته به ویژه در افراد دارای پوست حساس ایجاد کند. فرد باید قبل از استفاده در منطقه بزرگتر ، آماده سازی را روی یک لکه کوچک از پوست آزمایش کند. افرادی که به روغن درخت چای حساس هستند می توانند آن را در روغن حامل رقیق کنند.
روغن درخت چای
4- مبارزه با ویروس ها : روغن درخت چای نه تنها می تواند به از بین بردن باکتری های ناخواسته کمک کند بلکه خاصیت ضد ویروسی نیز دارد.اگر اگزما باعث شکسته شدن پوست شود ، یک درمان ضد ویروسی مانند درخت چای می تواند احتمال ابتلا به عفونت را کاهش دهد.
5- کاهش شوره : سرروغن درخت چای دارای خاصیت ضد قارچی است که می تواند به کاهش فعالیت مخمرهای خاص مانند مواردی که به دلیل ایجاد شوره یا درماتیت سبورئیک شناخته می شوند ، کمک کند .مردم همچنین از روغن درخت چای برای درمان قارچ پا و ناخن استفاده می کنند.
6. رفع خارش پوست : یک بررسی نشان داد که روغن درخت چای هنگام استفاده از اگزما در پوست سر در کاهش خارش مؤثر است.

چه زمانی باید از روغن درخت چای استفاده کنیم

در حالی که استفاده از روغن درخت چای تقریباً در هر قسمت خارجی بدن اشکالی ندارد ، انجام ایمن این امر ضروری است.در صورت استفاده از صورت ، از آماده سازی هایی که مخصوص صورت ، پوست سر یا مژه طراحی شده اند استفاده کنید. پوست روی صورت و پوست سر حساس است ، بنابراین فرد هنگام درمان اگزما ، آکنه و شوره سر باید مراقبت کند .
اگر از روغن درخت چای ضروری خالص استفاده می کنید ، فقط چند قطره را درون روغن حامل مانند روغن نارگیل یا بادام مخلوط کنید.بهتر است با استفاده از مقدار کمی روغن درخت چای در قسمت کوچکی از پوست و 24 ساعت انتظار یک پچ تست را انجام دهید.
اگر هیچ واکنشی بعد از 24 ساعت وجود نداشته باشد ، ممکن است استفاده از آن بی خطر باشد.فرد قبل از استفاده از فرآورده های روغن درخت چای همیشه باید با پزشک خود معاینه کند تا از مداخله در سایر درمان های اگزما استفاده نکند.

اثرات جانبی

روغن درخت چای اگر رقیق نشود می تواند بسیار قدرتمند باشد. با این حال ، روغن اغلب در غلظت های کم مانند 5 درصد روغن درخت چای فروخته می شود ، زیرا عوارض جانبی معمولاً مربوط به غلظت های بالاتر است.نمونه هایی از این عوارض جانبی عبارتند از:
  • بثورات پوستی آلرژیک یا درماتیت تماسی
  • خشکی
  • خارش
  • سوزش پوست
  • ورم
روغن درخت چای
اگر فردی از روغن درخت چای در غلظت 5 درصد یا کمتر استفاده کند ، کمتر احتمال دارد این عوارض جانبی را تجربه کند.اما اگر شخصی بعد از استفاده از روغن درخت چای دچار بثورات پوستی شود ، باید استفاده از این محصول را قطع کرده و با پزشک صحبت کند.
فرد هرگز نباید روغن درخت چای را مصرف کند. انجام این کار باعث می شود عوارض جانبی قابل توجهی از جمله سردرگمی و مشکلات مربوط به هماهنگی عضلات ایجاد شود.

نحوه تهیه روغن درخت چای برای استفاده درمانی

قبل از اینکه درمان اگزما با روغن درخت چای را شروع کنید، مدتی وقت بگذارید تا مطمئن شوید که این کار را به درستی انجام داده‌اید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

در اینجا نحوه تهیه روغن درخت چای برای درمان اگزما را عنوان خواهیم کرد که می‌توانید هم به عنوان پماد از آن استفاده کنید و هم در ماساژ آروماتراپی و در ماساژ درمانی نیز از این روغن استفاده کنید.

روغن درخت چای از کجا تهیه کنیم؟

در حال حاضر در کشور عزیزمان ایران برای خرید روغن درخت چای اصل منابع بسیار اندک و انگشت‌شماری وجود دارد. روغن درخت چای عطاری‌ها عموماً اصلاً روغن درخت چای نیستند.

روغن درخت چای از درختی که بومی استرالیا است به روش تقطیر با بخار آب تهیه می‌شود و امکان تولید آن در ایران در حال حاضر وجود ندارد و بدون اغراق می‌توان گفت روغن‌ها ارائه‌شده در عطاری‌ها روغن درخت چای اصل نبوده و بهتر ریسک خرید روغن درخت چای را از این مراکز نپذیریم.

از سوی دیگر ارائه روغن درخت چای در داروخانه‌ها هنوز در ایران صورت نگرفته است. فروشگاه اینترنتی نارین گل تنها ارائه‌دهنده و مرکز فروش روغن درخت چای خالص و اصل از کشور استرالیا می‌باشد و امکان خرید این روغن بی‌نظیر را که یکی از پرمصرف‌ترین روغن‌های اسانسی در دنیا می‌باشد را برای ایرانیان نیز فراهم آورده است.

نتیجه گیری

محصولاتی که در برگیرنده این روغن هستند در مواد آرایشی بهداشتی و سایر موارد یافت می شوند. خاصیت ضد التهابی و ضد خارش این چای می تواند به کاهش برخی از نشانه های قابل توجه و مرتبط با اگزما کمک کند. با اینکه درمانی برای اگزما موجود نیست اما این روغن در ترکیب با مرطوب کننده و استروئیدهای موضعی می تواند نشانه ها را کاهش دهد.