بررسی چمن در نقاشی کودکان

بررسی چمن در نقاشی کودکان

 

تصویری که در ذهن کودکان وجود دارد و روی کاغذ می کشند چه نشانه ای برای پدرومادرها دارد؟ چه اتفاقاتی درون کودک رخ می دهد تا کودک قلم را به دست گرفته و چیزی را می کشد.در این مطلب قصد داریم به تفسیر چمن در نقاشی کودکان بپردازیم، اما پیش از آن لازم است با چند نکته در رابطه با زمینه و الگوی تفسیر نقاشی آنان آشنا شویم.

 

درباره ی نقاشی کودکان و کشیدن چمن در نقاشی کودکان چه میدانید؟

 

۱. محل کشیدن نقاشی

 

محل کشیدت نقاشی کودک در صفحه نشانه مفهوم خاصی است. اگر کاغذی در جهت عمودی به کودک بدهیم و او کاغذ را بچرخاند و شروع به نقاشی در جهت افقی کند، از این واکنش دو برداشت می‌توان داشت:


۱. این کار کودک نشان از یک حس بینایی تحول‌یافته است. یعنی کودک نیاز به فضای محیطی بیشتری دارد و نوعی عینیت‌گرایی و مادی‌نگری در آن دیده می‌شود. 


۲. از سویی می‌تواند نشان از نوعیناسازگاری و تضاد باشد که روحیه متناقض او نسبت به محیط را بیان می‌کند و نوعی خودمختاری و نیاز به اثبات شخصیت را ابراز می‌کند.

 

محل ترسیم نقاشی و تفسیر چمن در نقاشی کودکان

 

و اما محل نقاشی کشیدن کودکان

 

 • قسمت پائینی کاغذ نشانگر جهان تاریک ناخودآگاه و همچنین زندگی زمینی و روزمره است. چرا که بخش پائینی کاغذ به طور معمول معرف زمین است؛ بنابراین وقتی کودک چمن را به عنوان خطی از زمین نقاشی می‌کند نیاز حسی خود نسبت به تغذیه و ایمنی جسمانی را نشان می‌دهد.

 • اگر او در سمت چپ کاغذ نقاشی کند، تصاویر بیشتر مربوط به گذشته کودک است و در مقابل نقاشی در سمت راست مربوط به آینده است. هرچه نقاشی‌های او مثلا نقاشی چمن به سمت چپ تمایل داشته باشند، کودک ترجیح می‌دهد هیجان‌ها و عواطف خود را به طور مستقیم بیان کند و به نوعی رفتار کودکانه نشان دهد.

 • اگر نقاشی‌هایش متمایل به سمت راست باشند این نشان از توانایی مهار عقلی و تحول یافتگی و حرکت به سمت بلوغ در کودک است.

 • در کودکان راست‌دست، ناحیه چپ نماد دلبستگی به مادر و ناحیه راست کاغذ، دلبستگی به پدر است. به همین ترتیب در کودکان چپ‌دست این موضوع برعکس است.

 • قسمت بالای کادر تصویر نشان ارزش‌های کودک، آرمان‌ها و آرزوها، رویا‌ها و خیالپردازی‌های اوست.

 • معمولا حدود چهل درصد از کودکان سوژه نقاشی را در مرکز ترسیم می‌کنند و این اتفاق در هفت سالگی به هفتاد درصد می‌رسد.

نقاشی ادم و تناسب آن به گونه‌ای است  که اگر او آدمکی بزرگ نقاشی کند نشان از اعتماد به نفس و احساس امنیت در او دارد. در صورتی که کودک آن را کوچک نقاشی کند، کم‌رویی و ترس درونی خود را در آن به تصویر کشیده است.

 

۲. خطوط در نقاشی کودکان

 

یکی از موارد مهم کشیدن چمن در نقاشی کودکان نوع خطوط و ضخامت آن‌هاست. به این شکل که خطوط پررنگ و ضخیم نشان وجه جسمانی، میل به لذات جسمانی و توجه به جسم است. این امر در مراحل رشد روانی جنسی فروید مطرح می‌شود. اما اگر خطوط چمن تا حدی خشن باشند که تا پاره کردن کاغذ پیش بروند، حاکی از عدم رضایت و پرخاشگری در کودک هستند. 


خطهای  کمرنگ در نقاشی نشانه ملایمت، حساسیت و لطافت روحی است و گاهی نیز کمرویی و عدم اعتماد به نفس و مردد بودن را در اونشان می‌دهد.


اغلب نیز فشار قلم روی کاغذ متفاوت است، مثلا بخشی از آن پررنگ و بخشی کمرنگ نقاشی می‌شود. این مسئله به معنای نوعی خشونت در آن ناحیه است. کنشی درونی کودک را بر آن می‌دارد که خطوط واضح و پررنگ یا سایه‌دار ترسیم کند.


اگر خط های چمن نقاشی کودک شما مستحکم و مستقیم نقاشی شوند نشان از اعتماد به نفس و مصمم بودن کودک شماست. در حالی که خطوط منقطع مثل خط فاصله‌های کنار هم در نقاشی کودک، نشانه کمال‌طلبی و تردید و میزان تاثیرپذیری اوست.

تفسیر خطوط چمن در نقاشی کودکان

 

اگر در نقاشی کودک نقطه‌گذاری دیده شود می‌توان گفت مادری بهانه جو و عصبی از او مراقبت می‌کند یا شاید نشان از مقابله با احساس گناهش در برابر ادرار بی‌اختیار باشد.

سایه‌ها و رنگ‌های خاکستری اگر بیش از حد تکرار شوند بیانگر از افسردگی کودکان است و مدت زمانی که کودک به کشیدن سایه‌ها می‌پردازد مهم‌تر از خود سایه‌هاست.


خطوط شکسته و زاویه‌دار اما بیان از تحرک، خشم، ناآرامی، نیروی مردانگی و انرژی است. در حالی که خطوط منحنی و لطیف به معصومیت کودک نزدیک‌تر بوده و ملایمت، زنانگی و انعطاف را بیان میکند. 


خطوط راست در نقاشی نشانه‌ی آرامش و ثبات است. 
خطوط سرازیر نشانه‌ی بدبینی و افسردگی و خستگی و مرگ است. خطوط سربالا نشانه‌ی شادی و زندگی و هیجانات شدید است. 


اگر کودک موقع کشیدن نقاشی چمن یا هر نقاشی دیگری خیلی خط خطی کند یا از پاک کن زیاد استفاده کند، نشانه غیرمصمم بودن یا حتی نارضایتی و احساس حقارت در کودک است.

۳. رنگ در نقاشی کودک

 

رنگ ها میتوانند مفاهیمی را انتقال دهند که در نقاشی کودک موثر است.

 • رنگ سیاه و بنفش، بیانگر تسلط است.
 • رنگ آبی بیشتر مورد توجه کودکانی است که ذاتا حمایتگر دارند و ازصحبت لذت می‌برند.
 • رنگ قرمز رنگ هیجان است و البته یکی از رنگ‌های مورد علاقه کودکان است چرا که آن‌ها دوست ندارند از هیچ هیجانی به راحتی بگذرند.
 • صورتی نیاز کودک به عشق و قدردانی را نشان می‌دهد و بیشتر مورد علاقه دخترهاست.
 • سبز رنگ مورد علاقه کسانی است که دوست دارند متمایز، هنرمند و باهوش باشند.
 • رنگ زرد بیانگر هوش و سرور است.

تفسیر رنگ‌ها در نقاشی کودکان

 

۴. نقاشی آدم در کنار چمن بیانگر چیست؟

 

در نقاشی کودکتان، کشیدن شکل آدمکی که ممکن است او در کنار چمن نیز کشیده باشد توجه کنید. کشیدن شکل‌ها نقاشی کودکان نقش موثری دارد.

 • نکشیدن دست‌ها نشان از آرامش و غیرتهاجمی بودن کودک است.

 •  بزرگ کشیدن سایز دست‌ها در نقاشی نشان از نوعی خشونت یا پرخاش است.

 • کشیدن پا‌ها در نقاشی درباره امنیت می‌گوید، اگر پا‌ها کوچک کشیده شوند نشان از عدم امنیت و ثبات در کودک است.

 • کودک غیرارادی ممکن است یک آدمک بزرگ و بدون گردن و غیرمتقارن ترسیم کند.

 • کودک مضطرب ابرها، باران، پرندگان در حال پرواز را نقاشی می‌کند و برای آدمک‌هایش چشم نمی‌کشد.

 • کودک خجالتی آدمک‌هایش را کوتاه می‌کشد و دماغ و دهان برایشان نقاشی نمی‌کند و دستانشان را نزدیک به بدن نقاشی می‌کند.

 • کودک عصبانی دستان و دندان‌های آدمک خود را بزرگ می‌کشد، دستانی دراز و چشمانی در‌هم.

 • کودک ناایمن، اشکالی هیولا مانند را ترسیم میکند که سری کوچک و بدنی بدون دست دارد.

 

 

برگرفته از بانک اطلاعات 118 مشاغل کشور /مقالات پزشکی 
www.118mashaghel.com
613540

آمار بازدید

105

مشاغل جدید

34455

تعداد مشاغل

197

دسته بندی مشاغل