آیا ارتودنسی درد دارد؟ همه چیز در مورد ارتودنسی

آیا ارتودنسی درد دارد؟ همه چیز در مورد ارتودنسی

درد ناشی از ارتودنسی به چه چیزهایی بستگی دارد؟

متخصصین ارتودنسی بر این باور اند درد ارتودنسی بستگی به عوامل مختلفی دارد، مانند سن، جنس، آستانه درد هر بیمار، میزان نیروی اعمال شده، وضعیت عاطفی فرد، میزان استرس او و تجربه های قبلی بیمار از درد. در واقع نیرو هایی که بر روی دندان ها اعمال می شوند، پاسخ و واکنشی التهابی را دربر دارند که شامل درد در محیط دهان است و ناشی از حرکت دندان هاست. این واکنش باعث تغییر در جریان خون پس از اعمال نیروی ارتودنسی می شود.

 

رابطه بین سلامت روانی بیماران و ادراک درد ارتودنسی نیز توسط برخی از محققین مورد توجه قرار گرفته است. “حساسیت فیزیولوژیکی و روانی” فرد می تواند عامل قوی در شدت ناراحتی های بافت ناشی از اثرات فیزیکی دستگاه های ارتودنسی باشد. در نتیجه درد احساس شده در بیماران به نظر نمی رسد تنها به طور مستقیم به میزان نیروی اعمال شده ارتودنسی بستگی داشته باشد بلکه به میزان سلامت روانی فرد نیز مربوط می شود.

در یک مطالعه حدود 95٪ از بیماران تجربه درد در طول درمان ارتودنسی را گزارش کرده اند. درد ارتودنسی در عرض 4 ساعت شروع می شود، در طول 24 ساعت بعدی افزایش می یابد و در عرض 7 روز کاهش می یابد.

علت های  درد ارتودنسی چیست؟

اکثر کودکان که تحت درمان قرار می گیرند برای ثابت کردن دندان خود از براکت ارتودنسی ثابت استفاده می کنند که معمولا از جنس فولاد، سرامیک یا پورسلین هستند. از آنجا که براکت با استفاده از فشار ملایم دندان ها را مرتب می کند، برخی از بیماران ممکن است احساس حساسیت کنند یا اینکه لثه آنها دچار قرمزی شود. میزان ناراحتی ایجاد شده در فرد بستگی به روش درمان و فیزیولوژی فرد دارد.
معمولا استفاده از براکت نباید در طول  درمان ارتودنسی باعث ایجاد درد در بیمار شود، اما بعضی اوقات در ابتدای کار ممکن است در هنگام استفاده از این درمان، دهان فرد دچار احساس ناراحت کننده ای شود. براکت های های کودک شما ممکن است در ابتدا نقاطی دردناک را بر روی لثه ها و یا لب ها ایجاد کند اما این امر باید سریعا مرتفع شده و لثه ها و لب های فرد تحت درمان بهبود یابند.

آیا درد ارتودنسی بر روی رضایت بیمار و کارهای روزانه تاثیرگذار است؟

این واقعیت تأیید شده است که درد ارتودنسی تأثیر مشخصی بر فعالیت های روزانه بیماران دارد. تقریبا تمام بیماران تحت درمان ارتودنسی دچار محدودیت در جویدن و خوردن غذا می باشند. گاهی ممکن است افراد نوع رژیم غدایی خود را با توجه به سختی جویدن و حرکت دادن دندان ها تغییر دهند. برای مثال استفاده از خوراکی هایی که سفت هستند و نیاز به جویدن زیاد دارند تا مدتی صلاح نیست.

 

چطور درد ارتودنسی را کنترل کنیم
 
 

درد یک امر طبیعیست که تمام بیماران ارتودنسی باید برای اصلاح ناهنجاری های موجود در فکین و دندان ها پذیرای آن باشند. زیرا برای رسیدن به هدف دندان های منظم و مرتب تحمل کمی درد خفیف ارتودنسی اجتناب ناپذیر است.به طور کلی بعضی از بیماران در حین درمان ارتودنسی درد دارند و بعضی ندارند. در طول درمان ارتودنسی هر زمان احساس درد کردید بدانید  که دندان های شما در حال حرکت به سمت استانداردی است که ارتودنتیست شما برنامه ریزی کرده است.

با درد ناشی از ارتودنسی چه کنیم؟

اگر فرزند یا خود شما برای مدت بیش از چند روز دچار درد بعد از ارتودنسی هستید، یا اگر دچار نگرانی یا سوالی هستید، باید بلافاصله به پزشک یا دندانپزشک خود مراجعه کنید. مهم است بدانید که دندانپزشک ناراحتی شما را درک کرده و در جهت رفع این نگرانی و استرس تلاش خواهد کرد. حتی در صورت نیاز با استفاده از تصویر برداری اشعه ایکس می توان به این امر پی برد که آیا این نگرانی به جاست یا نه.
در هنگام ایجاد نقاط زخم شده بر روی لثه ها و یا لب ها ارتودنتیست به بیمار توصیه خواهد کرد که در روزهای نخست بعد از درمان ارتودنسی، از داروهای مسکن که برای مقابله با این مشکل می تواند بسیار موثر باشد، استفاده کند. مهم است که راهنمای داروی مربوطه را مطالعه کرده تا اطمینان حاصل کنید که مصرف این داروها برای شما یا کودک شما مناسب هستند و دارای عوارض ناگواری برای شما و یا کودک شما نخواهد بود.

آیا ارتودنسی درد دارد

 

همیشه به یاد داشته باشید، اگر حساسیت ایجاد شده در فرد ادامه یابد، ارتودنتیست می تواند براکت ها را برای راحتی بیشتر و از بین رفتن حساسیت های ایجاد شده در فرد تنظیم کند. در اکثر روش های ارتودنسی نیاز است که فرد بیمار هر 6 تا 8 هفته برای تنظیم براکت ها به دندان پزشک مراجعه کند. فرد خدمت گیرنده ممکن است پس از یک تنظیم احساس ناراحتی کند، اما باید به آنها کمک کرد تا بدانند که همه این موارد بخشی از روند شکل گیری دندان هایی جدید، دوست داشتنی و راست در آنها است. پس از تنظیم اولیه یا تنظیمات بعدی براکت و سیم ها در فرد، هر ناراحتی معمولا بیش از سه روز طول نمی کشد.
فردی که تحت درمان ارتودنسی قرار دارد باید ابتدا غذاهای نرم را مصرف کند و از مصرف مواد غذایی سخت مانند نان فرانسوی یا هویج اجتناب کند. آنها همچنین بهتر است که تمام مواد غذایی خود را به قطعات کوچکتر مصرف کرده و سپس مصرف کنند.
همچنین برداشتن براکت و سیم ها در پایان دوره درمانی باعث ایجاد هیچگونه صدمه و آسیبی در فرد تحت درمان نخواهد شد و فردی که تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته است، خوشحال خواهد شد که لبخند جدید خود را نشان دهد!

 

 
 

 

http://www.118mashaghel.com/

 
1984135

آمار بازدید

85

مشاغل جدید

34712

تعداد مشاغل

199

دسته بندی مشاغل